PŮDA
Za hlavní rizika pro půdu a její kvalitu jsou považovány: eroze, úbytek organické hmoty, omezení biologické aktivity půdy a nežádoucí zhutňování. Půda je složitý systém vzájemně propojených organických i anorganických činitelů tvořících spolu živý organismus. Půda je skutečně živá a rozhodujícím faktorem úspěchu hospodaření na ní je, stejně jako u živých organismů, její zdraví.
Cílem našich systémů a postupů zpracování půdy i zakládání porostů je zvýšit úroveň péče o půdní prostředí a zlepšit podmínky pro tvorbu výnosu plodin, omezit nežádoucí poškozování půdní struktury, eliminovat či alespoň omezit erozi půdy i kontaminaci podzemní a povrchové vody snadno pohyblivými formami živin. Tyto i další přínosy jsou očekávány od ochranného zpracování půdy. Kromě naší snahy o zlepšování péče o půdu a porosty plodin je naší významnou motivací zájem o ochranné technologie při zpracování půdy.
Vzhledem k vysoké energetické náročnosti konvenčního zpracování půdy s orbou uplatňujeme bezorebné postupy. Bezorebné obdělávání půdy je moderní způsob obdělávání půdy, který snižuje erozi, šetří pohonné hmoty a spotřebovává méně dusíkatých hnojiv. Je tedy výrazně ekologičtější než klasické konvenční zpracování půdy pomocí orby.
Jednou z hlavních výhod bezorebného obdělávání půdy je zvýšení obsahu organické hmoty v půdě. Při použití bezorebného obdělávání půdy se udržuje v půdě vyšší množství organické hmoty, což zlepšuje kvalitu půdy a zvyšuje její schopnost ukládat oxid uhličitý. Zbytky organické hmoty tvoří zejména nezapravené části předplodin či meziplodin.
Na celé výměře námi obhospodařované půdy využíváme půdoodchranné technologie s využitím moderní techniky. Obzvláště pak pečujeme o kvalitu svěřené půdy. Každý hektar je jednou za 4 roky pravidelně vápněn. Pečujeme především o obsah organické hmoty v půdě, abychom zachovávali její charakter, který je typický pro úrodnou Hanou. Veškerou slámu i organické zbytky ponecháváme na poli a cíleně pěstujeme na 35% orné půdy meziplodiny pro její zúrodnění. Snažíme se hospodařit původními způsoby a pěstovat tradiční plodiny, ovšem využíváme principy precizního zemědělství, kdy veškerá hnojiva jsou aplikována pouze v dávkách nutných pro daný výnos plodin.